کارمند سابق ناتی‌داگ: استودیوهای مایکروسافت در حال حاضر در حد استودیوهای فرست‌پارتی سونی نیستند

 

طبق صحبت‌هایی جنجال‌برانگیز، یکی از کارمندان سابق استودیوی ناتی‌داگ (Naughty Dog) بیان کرده است که مایکروسافت برای رسیدن به سطح کیفی استودیوهای فرست پارتی سونی، راه درازی در پیش دارد و باید سرمایه‌گذاری بلندمدتی را در آینده خود انجام دهد.

یکی از موارد بحث‌ترین موارد چند سال اخیر، خریداری شدن استودیوهای مختلف و معمولا مستقل توسط مایکروسافت است، چرا که مایکروسافت در تلاش برای بهبود عناوین انحصاری خود این عمل را ضروری دانسته است. استودیوهای قدرتمندی توسط مایکروسافت خریداری شدند؛ نظیر آبسیدین (Obsidian) و نینجا تئوری (Ninja Theory) که البته بزرگ‌ترین دلیل این مورد را می‌توان حمایت مالی خوب مایکروسافت دانست. اما همین مورد، باعث می‌شود که به احتمال زیاد، عناوین ساخته شده توسط این استودیوها، همگی انحصاری باشند و بدین صورت، تعداد عناوین انحصاری با کیفیت بالای مایکروسافت افزایش پیدا کند. با تمام این حرف‌ها، آیا استودیوهای تازه خریداری شده توسط مایکروسافت می‌توانند با استودیوهای خوش‌سابقه‌ی سونی رقابت کنند؟ این سوالی است که از همان ابتدای شروع این موضوع ذهن بسیاری از منتقدین و بازی‌بازان را به خود مشغول کرده بود.

پاسخ این سوال را کارمند سابق استودیوی ناتی داگ که اتفاقا وظیفه‌ی انیمیشن‌سازی بازی The Last of Us Part 2 را بر عهده داشت، به صراحت داده است. جواب نیز کاملا کوتاه و خلاصه بیان شده: الان نه! در قسمت زیر می‌توانید توییتی که پرسش و پاسخ مذکور در آن رخ داده است را مشاهده کنید. طبق این توییت، استودیوهای مایکروسافت در حال حاضر اصلا در حد استودیوهای فرست‌پارتی سونی نیستند و باید در طول زمان و با سرمایه‌گذاری مالی بسیار عالی، خود را بالا بکشند.

استودیوهای مایکروسافت نیاز به حمایت مالی زیاد و استخدام افراد ماهر دارند. در حال حاضر ولی این استودیوها در حد کیفیت استودیوهای فرست پارتی سونی نیستند.

ولی در این مورد نمی‌توان کاملا مطمئن بود. سونی در نسل گذشته در تلاش بود تا با عناوین بزرگ و AAA تعداد و کیفیت انحصاری‌های خود را بالا ببرد. این امر در حالی است که مایکروسافت سیاست خود را ساخت تعداد زیادی بازی کوچک و با کیفیت قرار داد تا بدین صورت بتواند سرویس گیم‌پس خود را قوت ببخشد. البته که نمی‌توان هیچ‌یک از این سیاست‌ها را غلط دانست، ولی قطعا این امور باعث می‌شوند تا بازی‌بازان هر یک به سمت خرید کنسولی متفاوت رفته و علاقه و سلیقه‌ی خود را دنبال کنند.