مایکروسافت نمی‌خواهد لحظات بارگذاری در اکس‌باکس سری اکس وجود داشته باشند

اگر شما نیز از صفحات بسیار طولانی بارگذاری بازی‌ها برروی کنسول خانگی خود خسته شده و به‌سطوح آمده‌اید دیگر نگران نباشید چراکه به‌نظر می‌رسد سونی و مایکروسافت به‌شدت در تلاش هستند تا سال‌های پیش روی صنعت بازی‌های ویدئویی را از این لحظاتِ خسته‌کننده مصون نگه‌دارند.

 

پس از مانُورهای بسیارِ سونی برروی حذف صفحات بارگذاری بازی‌ها در پلی‌استیشن ۵، این بار نوبت به مایکروسافت رسیده است تا دراین رابطه اطلاعات لازم ارائه کنند. به‌همین خاطر آقای جیسون رونالد (Jason Ronald)، دستیار مدیریت برنامه‌ریزی واحد اکس‌باکس، در مصاحبه‌ای با وب‌سایت گیم‌اسپات حاضر شده و از قابلیت جدید کنسول نسل بعدی ردموندی‌ها سخن به‌میان آورده‌ است:

موضوع درباره‌ی ارائه‌ی ابزارها و توانایی‌های لازم به توسعه‌دهندگان برای استفاده از سخت‌افزار به موثرترین شکل ممکن است. یکی از مثال‌های خوب برای درک این موضوع استفاده از حافظه‌ی SSD است چراکه ما قبلاً به‌طور اساسی از تمام پتانسیل حافظه‌های سنتی استفاده کرده‌ایم. ما در واقع به بالاترین نقطه‌ی استفاده از عملکردِ خامِ آن رسیده‌ایم بنابراین تصمیم گرفتیم برروی حافظه‌های MVME SSD سرمایه‌گذاری کرده و بالاتر از آن مجموعه‌ای از توانایی‌های جدیدی به توسعه‌دهندگان ارائه دهیم تا بتوانیم به‌طور تقریبی لحظاتِ بارگذاری را حذف کنیم.

 

وی ادامه داد:

می‌دانید، چه در حال انجام یک بازی خطی مرحله‌-محور باشم که قرار است از مرحله‌ی اول به مرحله‌ی دوم منتقل شوم و چه در یک عنوان با جهانی بسیار بزرگ که باید توسط قابلیت سفر سریع (Fast-Travel) میان نقشه جابه‌جا شوم، در هرصورت نباید لحظاتی برای بارگذاری وجود داشته باشد که مرا از غرق شدن در فضای بازی بیرون بکشد و تمام این موارد تنها با برخی سرمایه‌گذاری‌ها برروی سیستم ورودی-خروجی ممکن شده است.

علاوه‌بر این کنسول اکس‌باکس سری اکس از قابلیتی بهره می‌برد که میزان تاخیر در بازی‌های ویدئویی و به خصوص عناوین تیراندازی رقابتی را به حداقل می‌رساند:

ما با انجمن HDMI همکاری‌هایی داشته‌ایم تا ویژگی‌های مهمی چون پشتیبانی از نرخ فریم ۱۲۰ هرتز، رزولوشن ۸k و نرخ تجدید فریم متغیر -که مدتی است برروی رایانه‌های شخصی وجود دارد ولی هیچ‌گاه به‌طور موثر توسط کنسول‌های خانگی اجرا نشده است- را به اتاقِ پذیرایی شما بیاوریم.

 

همچنین طبق گفته‌ی رونالد، در صورت استفاده از کلید “به‌اشتراک‌گذاری” کنترلر اکس‌باکس سری اکس برای ضبط ویدئو یا ذخیره‌ی تصویر از محیط بازی، شاهد عملکرد “فوری” دستگاه خواهیم بود. علاوه‌بر این برخلاف کنسول‌های اکس‌باکس وان و پلی‌استیشن ۴ که تنها امکان باز کردن یک بازی وجود داشت ظاهراً قادر خواهید بود در اکس‌باکس سری اکس  به‌سادگی و به‌طور همزمان میان چندین بازیِ باز شده جابه‌جا شوید.

این‌ها مواردی هستند که برای ارائه‌ی تجربه بازی کردن می‌توانیم با پلتفرمِ خود انجام دهیم. باید مطمئن شویم زمانِ کمتری برای منتظر ماندن و درعوض زمان بیشتری برای بازی کردن وجود داشته باشد چراکه این در نهایت تمام کاری است که قصد انجام آن را داریم.

کنسول اکس‌باکس سری اکس در تعطیلات سال ۲۰۲۰ میلادی در دسترس بازی‌بازان قرار خواهد گرفت.